O jeden krok

Zamek Grodziec

Położenie: Pogórze Kaczawskie, najbliższa miejscowość: Grodziec
Wysokość: 389 m
Dystans: 1 km
Czas przejścia: 20 min
Start i meta: Grodziec, kościół
Rower: tak (trasą asfaltową)
Wózek: tak (trasą asfaltową)
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska, Sudecki Włóczykij

Wizytówka regionu

Zamek Grodziec, leżący na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie, jest bez wątpienia największą atrakcją regionu. Niewiele jest murów, które były świadkami taaaaakiej historii. Niegdyś gród jednego z plemion Bobrzan, jako kasztelania wzmiankowany już na przełomie X/XI w. Najpewniej w początkach wieku XIV istniał tu już zamek a ponad sto lat później rozbudował go w gotyckim stylu książę Fryderyk I. Wtedy to zamek stał się potężną kamienną warownią wzorowaną na zamku w Legnicy. Przejmowany przez kolejnych właścicieli, wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, przetrwał wiele. Husycką napaść, renesansowy sznyt, wojnę 30-letnią i ogromny pożar, po którym stał się ruiną. Do blasku wrócił wraz z blaskiem kolejnych swych właścicieli, wśród których znalazł się nawet cesarz Leopold I. Na początku wieku XIX Grodziec został przystosowany do zwiedzania, stworzono tu kilka wystaw pamiątek specjalnie na ten cel zebranych. Do dziś uchodzi za pierwszy europejski zabytek! Historia najnowsza to z kolei tajemnicze czasy II wojny, wizyta samego Hitlera i sowieckie “porządki”. Szczęśliwie nie zakończyły się tak dramatycznie jak w innych obiektach tego typu, stąd zamkowe ekspozycje są naprawdę bogate. Zachowano tu oryginalny klimat sprzyjający nie tylko turystom, ale także filmowcom czy… rycerzom, których spotkania, turnieje i rekonstrukcje są tu częstym widokiem.

Jeśli lubicie historię oraz chcecie rzucić okiem na zamkowe zakamarki, polecamy krótki film.

Zdobyć Grodziec

Wychodząc z założenia, że do zamku się nie przychodzi, zamek się zdobywa, proponujemy krótki spacer z parkingu przy kościele w Grodźcu. Znajduje się przy jedynej drodze dojazdowej na szczyt wzniesienia, stąd niemożliwym jest zbłądzenie. W około 10 minut można dotrzeć do zewnętrznych murów, po pokonaniu których zamek ukaże się w pełni okazałości. Trasę prezentuje mapka na końcu wpisu. 
Można oczywiście podjechać pod sam zamek, na ogół miejsc parkingowych spokojnie wystarcza. Zarówno pod zamkiem jak i przy kościele zaparkujecie za darmo.

Zwiedzając zamek każdy poczuje się jak dziecko. Wąskie przejścia, tunele, strome schody, krużganki, wieże, lochy… Tak wyglądały dziecięce wyobrażenia zamków! Potęgowane w dodatku ekspozycją, która wiernie oddaje charakter epoki. Nic dziwnego, że i rycerze się tu zjawiają, imprez kulturalnych nie brakuje a i chętnych na nocleg w zamkowych murach sporo.
Jeśli dorzucimy do tego niesamowite widoki na płaską nieomal jak stół najbliższą okolicę… Cudo! 
Nie tylko księżniczki i królewicze są zachwyceni!

Aktualne warunki zwiedzania, organizacji imprez czy noclegów znajdziecie tu

U podnóża zamku

W drodze na Grodziec, zwłaszcza latem, warto zaaranżować krótki przystanek przy jednej z farm wiatrowych. Nie tylko na dzieciakach robi wrażenie wielkość turbin i ich huk przy pracy. Spore nagromadzenie wiatraków mamy przykładowo w miejscowości Łukaszów. 

U podnóża góry Grodziec odnaleźć można dzikie łąki (lub po prostu kawałek pola leżący odłogiem), na których powstać mogą świetne plenery. Malwinka, Oluś i Kacperek byli zachwyceni!

Fajne lokalne drogi pośród pól mogą Was też doprowadzić do pobliskiego Rancza Grapa, istnego raju dla dzieciaków!

Poglądowa mapa dla zdobywców

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *