O jeden krok

swarna korona kaczawska

Swarna – z zamkiem Świny w tle

Położenie: Pogórze Kaczawskie, najbliższe miejscowości: Świny, Kwietniki
Wysokość: 389 m
Dystans: 5 km lub 1,5 km
Czas przejścia: 1,5 godziny (+ ewentualnie czas na zwiedzanie zamku) lub 0,5 godziny
Start i meta: Zamek Świny lub Krzyż przydrożny za Świnami 
Rower: tak, z wyłączeniem podjazdu na sam szczyt, ostatnie 100 metrów. Trasa pokrywa się ze szlakiem rowerowym
Wózek: tak, podobnie jak w wypadku rowerów
Z dzieckiem: stopień trudności: 3/10 lub 1/10
Odznaki: Korona Kaczawska
Najbliższe atrakcje: zamek Świny, Zamek Bolków

Szczyt do zapomnienia?

swarna korona kaczawska

“Zdobycie” Swarnej może być jednym z większych rozczarowań w przygodzie z Koroną Kaczawską. Stając na “szczycie” łatwo zadać sobie pytanie: “co autor miał na myśli, dobierając do trzydziestki ten właśnie pagórek?”. Całość przygody może zająć 20 minut, po których w aparacie nie ubędzie ni jeden MB zaś na czole nie zalśni choćby jedna kropla potu. By zatem zaoszczędzić Wam rozczarowania, obok najkrótszej trasy spod “Krzyża przydrożnego za Świnami”, który wskażą Wam mapy google, proponujemy spacer od zamku Świny. Co więcej, usilnie namawiamy  by ów zamek, przy okazji przygody z Koroną, zwiedzić. Gwarantujemy, że warto! Jak zamek się prezentuje, zobaczycie tutaj.

Najkrótszy szlak na Swarną

Mapy google, gdy podać im “Krzyż przydrożny za Świnami”, zawiodą Was na sporych rozmiarów parking przy trasie nr.3. Można tu zaparkować swobodnie samochód, skorzystać z ławek i stolików. To tu odnajdujemy szlak czerwony i kierunek Kwietniki. Ścieżka jest przyjemna, wiedzie przez las na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Wiedzie niestety krótko. Po kilku chwilach, w połowie trasy, dostrzeżecie charakterystyczny punkt: 

swarna korona kaczawska

Dokładnie 250 metrów dalej, nim ścieżka zacznie delikatnie opadać, należy zejść ze szlaku, odbić w prawo, pod górę. Trzeba rozejrzeć się za najwyższym punktem, upstrzonym wulkanicznymi skałkami pokrytymi mchem. Kartę z nazwą szczytu odnajdziecie po ok. 100 metrach podejścia.

swarna korona kaczawska

Dojście tutaj z parkingu zajmie 10-15 minut. Jeśli poczujecie niedosyt, proponuję kontynuować spacer do szczytu Popielowej (364 m) podążając szlakiem czerwonym. Po drodze pokonacie malowniczą leśną polanę, w której dosłownie można utonąć. Popielowa wydłuży Wasz spacer dwukrotnie, co jednak wciąż nie powinno stanowić problemu 😉

Od parkingu, wzdłuż Waszej drogi, odnajdziecie również oznakowanie ścieżki spacerowej “Za dawnych czasów”. Ta wydłużyłaby już wędrówkę nieco bardziej, liczy bowiem… 19 kilometrów. 

Szlak od Zamku Świny

Polecaną przez nas alternatywą jest spacer od Zamku Świny. Powiedzie przyjemnym ubitym traktem z bardzo krótkimi odcinkami drogą główną. Ten wariant pozwoli zerknąć na zamek z kilku perspektyw. Przy okazji również pokonacie dłuższy odcinek szlaku brzeżnego, wiodącego z Bolkowa do Złotoryi. Kacper nie narzekał, choć powód do zadowolenia miał trzy koła 😉 A… no i były cukierki!

swarna korona kaczawska

Tradycyjna mapka poglądowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *