O jeden krok

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Stóg Izerski – Chatka Górzystów, czyli klasyka w najlepszym wydaniu

Położenie: Świeradów Zdrój
Dystans: 18, 5 km lub 20, 5 km + dystans do przejścia pod dolną stację kolei (w zależności od wybranej opcji)
Czas przejścia: 5 h 20 min lub 6 h
Start i meta: centrum Świeradowa lub dolna stacja kolei gondolowej
Rower: tak
Wózek: tak
Z dzieckiem: nie (długość przejścia)
Uwagi: polecamy wydłużyć trasę o przejście odcinka Łącznik-Smrk (w sumie 3 km, 1 h, odcinek nie nadaje się na przebycie wózkiem)

Musisz tu być!

Jeśli oswajać dzieciaki z górami, to tylko tu!
Uwielbiamy Góry Izerskie i już od maleńkości przemierzamy tutejsze szlaki. A ciągle nam mało! Dziś przedstawiamy lokalny must see. Będzie to, co niedźwiadki lubią najbardziej! Kolej gondolowa, schroniska, widoki, pyszności na stole oraz masa zabawy!

Wyprawę rozpoczynamy od przejażdżki kolejką Ski & Sun. Jeśli zamierzacie również nią wracać, wygodnie pozostawicie samochód na jednym z płatnych parkingów poniżej dolnej stacji. Miejsca w bród! Jeśli chcecie spacerami cieszyć się dłużej a centrum i okolice Domu Zdrojowego to Wasze rewiry, pod dolną stację możecie śmiało dojść piechotą. Z deptaka to ledwie kwadrans spaceru, choć owszem, pod górkę. 

Czas przejazdu: 7 min, 10 sek
Długość trasy: 2171 m
Wysokość stacji dolnej: 617 m npm
Wysokość stacji górnej: 1060 m npm

ojedenkrok
Foto: skisun.pl

Stóg Izerski

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Po kilku zatem minutach stresu i strachu (tata, ja się boim troszkę!) docieramy na Stóg Izerski. Nasz bolid bez problemu zmieścił się w gondoli, więc mogliśmy z niego od razu korzystać. Kacper zrobił to dość skwapliwie 😉
Pierwsze kroki zwykle prowadzą tu do schroniska, choć raczej dla wzbogacenia książeczki GOT, tudzież zakupu pocztówek. Cóż, w ostatnim (2019 r) rankingu schronisk górskich prowadzonym przez magazyn “n.p.m.”, zajęło ono miejsce drugie… od końca. Nie sposób jednak nie skorzystać z głównego jego waloru – widoku!

Nacieszywszy oczy i karty pamięci możemy ruszać! 

Bardziej wózkowa opcja to zejście nieco poniżej schroniska i podążanie asfaltem szlakiem zielonym w kierunku Czerniawy. Po około 700 m krzyżuje się on ze ścieżką rowerową, w którą należy odbić w lewo. Tak oto, łukiem, dotrzemy do krzyżówki szlaków – Łącznika. Jest czerwień Głównego Szlaku Sudeckiego, jest zieleń prowadząca na Smrk oraz żółć. Jeśli macie ochotę, polecam wędrówkę na szczyt Smrka i wspinaczkę na wieżę widokową. W jedną stronę zajmuje około pół godziny w czasie której do pokonania jest 1,7 km. Wózek jednak będzie musiał odpocząć na Łączniku, przy wiacie…

Do Łącznika można również dotrzeć bardziej “terenowo”. Tę trasę wybierają także piechurzy startujący ze schroniska. To spacer przez Stóg Izerski, prowadzący ponad schroniskiem, w stronę wierzchołka Stogu.  Jest mocno kamieniście…

W podobnych warunkach mamy do pokonania 1,5 km. Niektórym to zupełnie nie przeszkadza…

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Tym bardziej, że po drodze takie smakołyki

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Spacer do Łącznika będzie więc przebiegał przez szczyt Stogu, jednej z najwyższych spośród Gór Izerskich. Wieńczy ją maszt telekomunikacyjny… Cóż, wieża widokowa dotrwała tu do końca wieku XX. Po stu latach ustąpić musiała takiej “atrakcji”.

Niezależnie od wybranej opcji, od Łącznika podążamy szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim, Drogą Telefoniczną). Do Polany Izerskiej pozostają 4 km oraz godzina. Spacer ten będzie bardzo przyjemny, trasa jest szeroka, ubita, płaska. Idealna na rower czy wózek. Jej zwieńczenie zaś bardzo efektowne. 

Polana Izerska

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska
Polana Izerska
ojedenkrok chatka górzystów polana izerska
Aż Kacper zaczął robić zdjęcia 🙂
ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Docieramy na skraj Polany. Ze wszystkich znaków, nas interesuje ten ostatni. O ile ostatni odcinek był wygodny, tak teraz przed nami komfort przez wielkie “K”! Ścieżka jest szeroka i asfaltowa, lekko pofalowana a towarzyszą jej świetne widoki.

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska
ojedenkrok chatka górzystów polana izerska
ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Trzy kwadranse do schroniska mogą się naprawdę mocno wydłużyć 😉
Warto jednak osiągnąć Chatkę Górzystów!
Nie tylko by przybić kolejną pieczątkę…

Chatka Górzystów

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska
ojedenkrok

…ale także by zjeść legendarne naleśniki z jagodami oraz zakosztować tego fajnego, górskiego klimatu schroniska prowadzonego z pasją i dla pasji

Schronisko poza ciekawym menu ma też ciekawą historię. Jest jedyną pozostałością po wiosce Gross-Iser, która istniała tu jeszcze przed wojną. Stanowiło… szkołę.

Jakkolwiek miło będziecie spędzać tu czas, nadejdzie moment powrotu. Jeśli planujecie powrót gondolą, dla urozmaicenia, polecam powrót do Łącznika szlakiem żółtym. Również świetnie się spisze jako trasa rowerowa (w pierwszym fragmencie nią jest) i wózkowa (z trudniejszymi ostatnimi metrami). Stąd już znana ścieżka do Stogu Izerskiego.

ojedenkrok chatka górzystów polana izerska

Tak prezentuje się nasza trasa na mapie:

Jeśli jednak samochód pozostał w centrum i to jest kierunek Waszej wędrówki, to można je osiągnąć pokonując wygodną trasę asfaltową. Jedyny warunek, by tego dokonać, to… sprawne hamulce. Trasa od Polany Izerskiej wiedzie stromo w dół. Wędrując tędy, jakże szczęśliwi będziecie, że to trasa w tę stronę…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *