O jeden krok

średnia góra korona kaczawska wilków

Średnia Góra oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna “Żelazny Krzyż”

Położenie: Pogórze Kaczawskie – Pogórze Złotoryjskie, nieopodal miasteczka Wilków-Osiedle
Wysokość: 427 m
Dystans: ok. 2,5 km
Czas przejścia: 45 min
Start i meta: Wilków – Osiedle
Rower: tak
Wózek: tak (choć bliżej szczytu pojawia się więcej kamieni i korzeni)
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska

Początek przygody
Do tego niepozornego wzniesienia mamy spory sentyment. Od niego zaczęła się nasza przygoda z Koroną Kaczawską. Pewnego zimowego dnia wybrałem się do domu dziecka w Wilkowie by podrzucić kilka skarbów po Kacperku i postanowiłem nieco pospacerować. Nie wiem jak, ale spacer powiódł mnie prosto pod Żelazny Krzyż. Tam już czekała pierwsza karta z oznaczeniem szczytu wchodzącego w skład Korony. To był “znak” 😉

Ścieżka z tajemnicą w tle
Średnia Góra pozostałaby zapewne zupełnie anonimowa, gdyby nie tajemnicza historia, która powróciła na tapet w roku 2007. To właśnie wtedy rozwikłano zagadkę potężnego żelaznego krzyża, który kryje las. Do tego czasu jego losy skrywała zasłona niewiedzy. Hipotez jego pochodzenia było całe mnóstwo. Od tropów cysterskich, wszak w pobliskim Kondratowie znajdował się klasztor zakonu, aż po teorie związane z nazistami, którym miał służyć jako element systemu nadawczego. Pobliskie ziemianki i okopy miałyby sugerować, że krzyż mógł stanowić maszt wojskowych urządzeń radiowych. Przełom nastąpił we wspomnianym roku 2007, gdy to na ogłoszenie zawarte w niemieckiej prasie, odpowiedziała kobieta mieszkająca przed wojną w Wilkowie. Twierdziła, że krzyż postawił na początku lat 30. XX w. “na chwałę bożą” hrabia von Lüttichan z Prusic. Mając problem z dostarczeniem materiałów na szczyt, miał prosić ojca bohaterki, właściciela przyległej działki, o możliwość skorzystania z alternatywnej drogi. Wersję tę potwierdził także syn hrabiego. Finałem sprawy stało się… wytyczenie ścieżki “Żelazny Krzyż” przez Nadleśnictwo Złotoryja.

Przyjemny spacer przez las
Ścieżka to całkiem fajna trasa przez las. Obejmuje 12 tablic, z których dowiemy się sporo ciekawostek na temat okolicznej flory i fauny. Poznamy też historię krzyża. Trasa bierze swój początek mniej więcej w punkcie, gdzie ulica Leśna w Wilkowie-Osiedlu przechodzi w ulicę Sienkiewicza. Mamy tu niewielką zatokę i początek szlaku czarnego zbiegającego się z zielonym. Czarny wiedzie do Kondratowa, zielony zaś do skansenu w Leszczynie, skąd możecie wyruszyć na podbój Dużego Młynika.

Początek ścieżki

Nie obieramy jednak żadnego z tych szlaków, podążamy zgodnie z oznaczeniami ścieżki. Trasa jest naprawdę przyjemna.

W końcu doprowadza do krzyża.

Pierwszy szczyt Korony Kaczawskiej zaliczony!


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *