O jeden krok

rosocha ojedenkrok.pl

Rosocha – Pogórze Kaczawskie

Położenie: Pogórze Kaczawskie, najbliższa miejscowość Stanisławów
Wysokość: 464 m
Dystans: 1 km
Czas przejścia: 20 – 30 min
Start i meta: Radiostacja Rudiger 2
Rower: tak (raczej jako element dłuższej przejażdżki)
Wózek: tak (choć wygodniej jeśli maluch będzie szedł sam/będzie niesiony – trasa jest króciutka)
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska

Po przyjemny widok i nieco historii

Rosocha to kolejny szczyt Korony Kaczawskiej znajdujący się w obrębie Parku Krajobrazowego Chełmy. Jest to niewielkie wzniesienie, o którego “zdobywaniu” raczej nie może być mowy. Nieomal na szczyt prowadzi asfaltowa droga. W niczym to jednak nie ujmuje widokom oraz odrobinie historii, jakiej można tu dotknąć.

Ślady wojny

Położenie: Pogórze Kaczawskie, najbliższa miejscowość Proboszczów Wysokość: 501 m Długość: 3,3 km Czas przejścia: ok. 1 godzina 15 min Start i meta: polna droga, szlak zielony, trasa Proboszczów – Bełczyna Rower: nie (u podnóża przebiega Single Track, na sam szczyt wprowadzenie roweru będzie uciążliwe) Wózek: nie (opisanym szlakiem możliwe jest łatwe pokonanie wózkiem z amortyzacją odcinka do Rozdroża pod Ostrzycą. Później należałoby wózek pozostawić na dole i ostatni odcinek 10-15 min pokonać na piechotę) Z dzieckiem: tak Odznaki: Korona Kaczawska,
rosocha ojedenkrok.pl

Wędrówkę rozpoczynamy od radiostacji “Rudiger 2” (i tyle wystarczy wpisać w nawigację). Stoi ona na rozległym spłaszczeniu Rosochy, z którego rozpościera się widok na Równinę Chojnowską. Przy odrobinie szczęścia można stąd dostrzec Zamek Grodziec. Właściwy szczyt Rosochy znajduje się nieco na lewo (patrząc na horyzont) i jest zalesiony. Zanim jednak na niego ruszycie, poznajcie Rudigera.

rosocha ojedenkrok.pl

Rudiger to kryptonim, jaki nosiła radiostacja zbudowana tu przez nazistów w okresie międzywojennym. Szczyt Willmannsdorfer Hoch-Berg, bo tak z niemiecka się nazywa, został zajęty przez oddziały łączności radiowej, choć zarówno historia radiostacji jak jej realne przeznaczenie są do dziś owiane tajemnicą. Bardzo zastanawiający jest fakt, że była ona broniona przed wojskami radzieckimi “do ostatniej krwi”, co w wypadku tego rodzaju obiektów (a także sytuacji na froncie) może dziwić. Sowieci zaatakowali wzgórze w lutym 1945 podchodząc od południa, co zaskoczyło obronę. Jak długo się utrzymała, jak przebiegały walki – tego również nie wiadomo. Wiadomo za to, że były ciężkie i za wszelką cenę starano się tę pozycję zachować, podczas gdy pobliską “Lenę”,  najbardziej nowoczesną kopalnię rud miedzi w III Rzeszy, oddano niemal bez walk. Wskutek walk tutejszych obiekt został zrujnowany. Sowieci wzgórze zdobyli, obrońców zaś zgładzili do ostatniego żołnierza. Podobny los spotkał też okolicznych mieszkańców, którzy nieśli Niemcom pomoc. Całe wyposażenie, więc i tajemnicę tego miejsca, wywieziono do ZSRR.

Dziś budynek główny radiostacji stoi otworem dla poszukiwaczy śladów historii, acz dla wszystkich pozostałych stanowi jedynie szpecącą ruinę. Za najfajniejszy uznają tu widok.

rosocha ojedenkrok.pl

Przejście na Rosochę

Dystans do przejścia na szczyt Rosochy to zaledwie 400 metrów. 
Poniżej prezentujemy mapkę, która nawigację trochę ułatwi.
Obieramy kierunek Marianówka.

Jest to studencka chatka zbudowana przez jaworski oddział PTTK. Stoi ona w miejscu, gdzie do 1945 roku znajdowało się największe na Pogórzu Kaczawskim schronisko. Cóż, i tu nas historia dopada…

Jeśli marzy się Wam nocleg w tym miejscu, w stylu lekkiego survivalu, bez prądu i wody, zgłoście się do Polskiego Bractwa Turystycznego w Złotoryi 😉

Jeśli wystarczy Wam fotka potwierdzająca zdobycie Rosochy, droga wolna. 
Kacper poleca!

rosocha o jedenkrok.pl

Poleca też w drodze powrotnej zejść nieco na południe, w stronę szlaku czerwonego. Z tej strony widoki są dużo bardziej efektowne niż spod Rudigera. 
Rzućcie okiem na Pogórze Kaczawskie, Góry Kaczawskie i Karkonosze. 

rosocha o jedenkrok.pl

Spacer wydłuży się o kilka minut, ale nikt nie będzie narzekał 😉 Tak jak nasz mały wagabunda!

rosocha o jedenkrok.pl
rosocha o jedenkrok.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *