O jeden krok

park leśny lubin ojedenkrok.pl

Park Leśny w Lubinie – dziecięcy raj i znacznie więcej

Położenie: Lubin, osiedle Przylesie, pomiędzy ulicami: Kwiatową, Wrzosową, Gajową. Najdogodniejsze miejsce parkowania: ul. Kwiatowa (bliskość drogi krajowej 3), ul. Gajowa przy ROD Przylesie
Atrakcje: duży park linowy, muzeum plenerowe, plac zabaw, las, świeże powietrze
Wstęp: bezpłatny, na wszystkie atrakcje
Najbliższe polecane atrakcjeZamek Grodziec

Dla każdego

park leśny lubin

Do Parku Leśnego w Lubinie trafiliśmy bardzo późno. Nie udała się nam ta sztuka nawet podczas dwóch lat spędzonych w mieście 😉
Lata ostatnie za to są dla Parku bardzo pomyślne i sprawiły, że stał się niezwykle często odwiedzanym. Stąd i nas nie mogło tu zabraknąć. 

Park Leśny do największych nie należy. To ledwie 27 hektarów. Teren jest jednak bardzo urozmaicony. W części południowej przypomina dziki las, w części północnej już park typowo miejski. Ale w każdym zakamarku kryje niezwykłe relikty przeszłości oraz atrakcje uwielbiane przez dzieciaki.

Park Linowy

Powstały ledwie w 2019 roku. Wciąż tchnie nowością, choć dech odbiera głównie jego rozmiar i wysokość, na jakiej został stworzony. Bezwzględnie największa atrakcja parku! Oglądając rodziców “asekurujących” swe dzieciaki, zastanawiam się czasem, kto tu ma większą frajdę 😉 Świetna atrakcja niespotykana w tej skali, w dodatku zupełnie za darmo.

Teoretycznie dostępny od 4. roku życia, acz mniejsze dzieciaki mogą bezpiecznie pokonać obie trasy – wyższą i niższą. Prędko powinny pokonać swój strach, tak jak kolejne przeszkody. Jeśli polegną ze strachem rodziców, przeszkody pokonają z nimi – wspólnie 🙂  Te odważne zjadą nawet wielką zjeżdżalnią. I to zanim rodzice zdążą zaprotestować 🙂 

Krokodyl

Sąsiad Parku Linowego, powstały w tym samym czasie. Ogromny drewniany zwierz. Świetna zabawa na jego grzbiecie i w jego wnętrzu zapewniona! Ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnia, lornetki, labirynty. Dziecięca wyobraźnia szaleje!

park linowy lubin
Foto:muzeum-lubin.pl
park linowy lubin

Balance Park i piaskownica

Kolejne dwie atrakcje leżące po sąsiedzku. Balance Park to ciekawy tor do treningu sprawności i rozwijania równowagi. Znowu wyróżnia się skalą i fachowością wykonania. Piaskownica z kolei przypomina dziecięcy plac budowy pełen wszelkiej maszynerii. Masz wrażenie, że może tu powstać nie tylko wielki zamek ale i zrodzić się niejeden inżynier 🙂

park linowy lubin

Ścieżka edukacyjna "Wielka Wojna"

W Parku Leśnym odnajdą się także świetnie mali i duzi miłośnicy historii. Zaaranżowano tu, w formie ścieżki edukacyjnej, wystawę stałą poświęconą pierwszej wojnie światowej.

Składają się na nią okopy, łudząco podobne do tych frontowych, wagony i kontenery. To w nich znajduje się ekspozycja poświęcona walkom z lat 1914–1918. Zaczyna się od punktu poboru do Legionów Polskich, wiedzie przez część ćwiczebną, okopowe kwatery żołnierzy, kuźnię, kwaterę oficera, kaplicę polową i szpital polowy.

W okopach umieszczono także informacje o najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny oraz wojenne afisze. W kontenerach natraficie też na wykazy nazwisk rannych, poległych i zaginionych, listy żołnierzy i fragmenty archiwalnych filmów kręconych na froncie. 

Wszystko to bardzo realistyczne i wręcz na wyciągnięcie ręki. 

park leśny lubin

Strzelnica

Zabytkową (sięgająca lat 30. XX w.) strzelnicę tworzy zespół murowanych i ziemnych budowli, niegdyś służących wojskowym ćwiczeniom. Ze względu na stan zachowania jest ewenementem w skali kraju i prawdziwym rarytasem dla miłośników wojskowości. 
Powstała by służyć stacjonującemu w mieście 9. Zmotoryzowanemu Batalionowi Rozpoznania, posługującemu się bronią artyleryjską. By pruscy żołnierze ćwiczyli się w fachu, zbudowano tu obszerne tory strzelnicze znajdujące się pomiędzy liniami nasypów ziemnych. Na nasypach postawiono murowane ekrany określające pionowy kierunek lotu pocisków. Zbudowane zostały także ceglane magazyny.

 

Foto: muzeum-lubin.pl

Wystawy czasowe

Nie tylko Prusacy pozostawili swój ślad w Parku Leśnym. Po tym jak, w 1945, tereny te przejęli Sowieci, także oni podjęli się rozbudowy kompleksu. Postawili między innymi cztery bunkry, znajdujące się w północnej części parku. To w nich, ale i w innych miejscach, prezentowane są wystawy czasowe. 

W pierwszych miesiącach funkcjonowania Muzeum ekspozycja nawiązywała głównie do sowieckiej okupacji. Bardzo ciekawa była również część poświęcona bitwie o Anglię. I to nawet dla trzylatka 😉

Wydarzenia

Park Leśny to miejsce, którego nie odwiedza się raz. Tu się bywa. Często. Kacper uwielbia tutejszy park linowy i mógłby spędzać tu całe dnie. Jego rodzice gęsty las przypominający te z Wybrzeża. Ale to nie wszystko. Tu się dzieje! Imprezy sportowe, kulturalne, festyny – to parkowa codzienność. Dlatego jak nigdy, polecamy śledzić na bieżąco parkowy fanpage i trzymać rękę na pulsie. 

Do zobaczenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *