O jeden krok

ojedenkrok.pl korona kaczawska okole

Położenie: Grzbiet Północny Gór Kaczawskich, najbliższe miejscowości: Lubiechowa, Chrośnica
Wysokość: 718 m
Dystans: 4 km
Czas przejścia: nieco ponad 1 godzina
Start i meta: Parking na Przełęczy pod Świerkami
Rower: tak (przebiegający przez przełęcz single track)
Wózek: nie (wąskie fragmenty, bardzo nierówne podłoże,)
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska, Diadem Polskich Gór, Wieże Widokowe Gór i Pogórzy, Sudecki Włóczykij
W telegraficznym skrócie:

Szlak na Okole z Przełęczy pod Świerkami

Kolejny wygasły wulkan na naszej liście. I kolejny szczyt zaliczany do Korony Kaczawskiej, Sudeckiego Włóczykija a także Diademu Gór Polski. Na jego szczycie stoi drewniana platforma widokowa, która sprawiła, że szczyt znalazł się także na liście odznaki Wież Widokowych Gór i Pogórzy. Ale nie martwcie się, sprawi Wam frajdę nawet jeśli żadne z powyższych Was nie interesuje 😉

Przebieg trasy

Okole zdobyć najłatwiej od strony Przełęczy Pod Świerkami. To najwyższy punkt głównej drogi biegnącej przez Lubiechową (ul. Długa). Chcąc dotrzeć tu zgodnie z przepisami (wprowadzony zakaz ruchu od strony Świerzawy z wyłączeniem mieszkańców), powinniśmy zjechać z trasy 365 (Legnica – Złotoryja – Jelenia Góra) w stronę Chrośnicy (tuż przed Podgórkami) i niemal od razu odbić w prawo. Przełęcz będzie o tyle charakterystyczna, że poza faktem, że to najwyższy punkt tej drogi, to znajduje się tu jedyne miejsce, gdzie można zaparkować auto. Odnajdziecie też tablice informacyjne, ławkę a przede wszystkim oznaczenie szlaku. 

ojedenkrok.pl okole korona kaczawska diadem wieże widokowe

Mimo, że droga na szczyt jest stosunkowo krótka i mamy tu mnogość oznaczeń szlaków, to na trasie mamy też możliwość zabłądzić a przynajmniej dłużej dochodzić właściwego kierunku. Dlatego proponuję uważnie prześledzić przebieg szlaków nim ruszycie.

Początek przejścia to szlak żółty. Wiedzie wąską ścieżką lekko pod górę.  Po paru chwilach osiągacie szeroką, ubitą leśną drogę. Żółty prowadzi jak należy , dokładnie przez kilometr, aż do tego oto punktu:

ojedenkrok.pl okole korona kaczawska diadem wieże widokowe

Żółty i niebieski prowadzą zarówno prosto, zgodnie ze strzałkami ze zdjęcia, jak i w lewo. Jeśli chcecie mieć absolutną pewność, że nie zbłądzicie poruszajcie się zgodnie z przebiegiem trasy “Wokół Okola”. Również my ją proponujemy, acz w odwróconym kierunku. Wolimy po prostu pod strome skałki podchodzić niż po nich schodzić.  

Tutaj więc odbijamy w lewo. Dokładnie po 450 metrach odnajdujemy niebieski szlak, który przed chwilą wraz z żółtym uciekł nam – na wysokości polany, w dół. Polanę mijamy, droga zawija łukiem wokół Okola i to w tym momencie na drzewach pojawiają się niebieskie znaki. Trzeba zachować czujność by tego punktu nie przegapić, bowiem niebieski wiodący prosto prowadzi do Chrośnicy. Jeden obraz za tysiąc słów zatem zerknij na mapkę na końcu wpisu…

Gdy zaczniecie wspinaczkę pod górę, od jej szczytu dzielić Was będzie ledwie 300 metrów. Na jej końcu ścieżka zacznie zanikać, po prawej stronie pojawi się grupa skałek. Trzeba się na nią wspiąć i odnaleźć przejście. 

ojedenkrok.pl okole korona kaczawska diadem wieże widokowe

Przejście prezentuje się tak

A tak sam szczyt 

ojedenkrok.pl okole korona kaczawska diadem wieże widokowe

Najbardziej efektownie prezentuje się jednak widok z drewnianej platformy widokowej

Dotarcie do szczytu oznacza więc 35 minut wędrówki i pokonanie niecałych 2 km. Jeśli dało się we znaki, znajduje się tu drewniana wiata. Można złapać oddech. Tak wiata jak taras widokowy to budowle stosunkowo nowe, datowane na 2018 roku. Z tarasu podziwiać możemy sąsiednią niemal Łysa Górę, Rudawy Janowickie oraz Karkonosze. Zerkając w drugą stronę, spomiędzy drzew, można dostrzec Ostrzycę.

By zamknąć koło wokół (a właściwie przez) Okole trzeba zejść z platformy i odbić w prawo w poszukiwaniu niebieskich znaków. To nimi się kierujemy do rozdroża, na którym polecałem odbić w lewo, gdy ścieżka proponowała spacer prosto. 

Po drodze, ledwie 100 m od szczytu natraficie na single track. Jeśli ktoś zdecyduje się go pokonać, wejście na szczyt, jak widać, nie będzie problemem. 

Od rozdroża wracamy już znaną nam ścieżką, żółtym szlakiem. Można uchwycić jeszcze kilka fajnych kadrów. 

Całość zabawy powinna się zamknąć w godzinie (i kilku minutach) i 4 kilometrach. 

Na koniec mapka, która tym razem może okazać się całkiem pomocna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *