O jeden krok

Po co dziecku odznaka?

Nie każde dziecko zapała miłością do podróży od pierwszego kroku. To jasne. Nie każde dziecko przedłoży wczesne pobudki, zmęczenie, otarcia, siniaki, burze nadciągające w totalnej głuszy i co tam jeszcze, nad wygodę łóżka i kolejny odcinek ulubionej bajki. Na ogół to po długim czasie nachodzi je refleksja… “ej, to był czad! Przecież to schronisko, ten wodospad, to ognisko z gwiazdami nad nami”!
I wtedy wspomnienia są wartością, dla której my, rodzice, podejmujemy tę nierówną walkę z naszymi pociechami 🙂 
Aby walka ta stała się łatwiejsza a i do wspominania było nieco więcej, niektórzy rodzice podejmują trud dodatkowy. Wspólnego zdobywania odznak. Paradoksalnie, nieraz jednak to właśnie odznaka sprawia, że trud jest jakby nieco mniejszy a wczesne pobudki wypadają jakby później.

Dorośli nazywają to motywacją 😉
A Dzieciaki po prostu lubią odznaki!

Jak zdobywa się odznaki?

Jak zdobywa się odznaki? Banalnie prosto!
1) poznajesz ideę, czytasz regulamin (ok, czasem fakultet z prawa nie wystarczy by dojść jego kruczków)
2) zdobywasz książeczkę 
a) kupujesz na szlaku – w  schroniskach PTTK, sklepach turystycznych (na ogół tylko książeczkę GOT)
b) kupujesz w oddziałach PTTK (tu wybór jest większy, dochodzą książeczki odznak lokalnych) lub na dedykowanej stronie 
c) samodzielnie książeczkę zakładasz i prowadzisz zgodnie z regulaminem (to banalnie proste, wystarczy zwykły, cienki zeszyt a przecież dzieciaki mogą go genialnie ozdobić)
d) drukujesz gotowy projekt, na ogół w formacie pdf, przygotowany przez PTTK i udostępniany w Internecie. To rozwiązanie zyskuje na popularności nawet w tak konserwatywnej instytucji. W opisach odznak podajemy linki do plików.
3) świetnie się bawisz, nieraz lepiej niż Twoje dziecko; tak uprawiając turystykę, jak uzupełniając książeczki
4) w zależności od tego, czy odznaka jest ogólnopolską czy też lokalną Twoich okolic bądź okolic dalszych, zanosisz do najbliższego oddziału PTTK wypełnione dzieło, czekasz na weryfikację i otrzymujesz prawo zakupu odznaki, lub
4a) wysyłasz wypełnioną książeczkę do właściwego oddziału PTTK dokonującego weryfikacji danej odznaki. W tym wypadku powszechne jest już dokonywanie przelewów (za przyznaną odznakę i odesłanie książeczki), lub
4b) weryfikacji dokonujesz online (ta opcja raczkuje, acz się rozwija)

Weryfikacja książeczek jest bezpłatna i nie obliguje nas do zakupu odznak, zatem jeśli bawicie się rodzinnie ale na nadmiarze żelastwa Wam nie zależy, to można przy weryfikacji kilku książeczek zakupić np. jedną odznakę.

Jakie są rodzaje odznak?

Zasadniczo mamy dwie grupy odznak. 

1) Odznaki Turystyki Kwalifikowanej
Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że pierwszą tego typu, i pierwszą w ogóle, została już w 1935 roku Górska Odznaka Turystyczna. Nieśmiertelna i ponadczasowa, bo chyba nic w kwestii gór się w ludzkiej naturze nie zmieni. Na jej wzór powstały, i podobnie jak GOT, wciąż mają się świetnie Odznaka Turystyki Pieszej (OTP), Górska Odznaka Narciarska (GON), czy Kolarska Odznaka Turystyczna (KOT). 
Świetnie oddają zdobytą wiedzę, umiejętności, doświadczenia i przeżycia, zwłaszcza u dzieciaków. 
Wszak bez nich niemożliwe byłoby zdobycie chociażby odznak: kajakowych (TOK), żeglarskich (ŻOT), jeździeckich (JOTG), narciarskich (GON, NON), motorowych (MOT), na orientację (OInO) oraz podwodnych (OT Podwodnej). Zasady ogólne są podobne dla wszystkich typów odznak. Za odbyte wycieczki przyznawane są punkty, które pozwalają zdobyć określony stopień odznaki. Nieraz (GOT i OTP) wystarczą już cztery krótkie wycieczki. Dla większości z nich określono (co zrobić?!) wiek, od którego można zdobywać odznaki np. 8 lat w przypadku OTP i GOT, a przy ŻOT – 12 lat , MOT i OT Podwodnej – 16 lat. Przy odznakach InO nie ma ograniczeń wiekowych.

Szczęśliwie, przy niektórych, ustanowiono także wersje dziecięce – Narciarską Odznakę Młodzieżową, Młodzieżową Odznakę “Turysta Motorowy”, Dziecięcą Odznakę Narciarską, “Kiełbik” (kajakowa), czy odznakę “Siedmiomilowe buty” oraz “W góry”. W większości przeczytacie o nich poniżej 🙂

2) Odznaki Krajoznawcze i Regionalne
O ile GOT króluje wśród odznak turystyki kwalifikowanej, tak wśród odznak krajoznawczych prym wiedzie Odznaka Krajoznawcza. Ustanowiona została w 1975 roku, od 1993 funkcjonuje jednak w nowej formie i tak mamy tu Regionalną Odznakę Turystyczną oraz Odznakę Krajoznawczą Polski. Rzecz sprowadza się do poznawania różnego rodzaju obiektów takich jak: środowisko przyrodnicze, zabytki, muzea, obiekty kultury ludowej. Tropem Odznaki Krajoznawczej poszły kolejne, tworzone przez lokalne oddziały PTTK. Dziś naliczyć ich można setki a zachęcają do poznania lokalnych atrakcji. Są świetnym punktem wyjścia dla mieszkańców chcących poznać “swoją” ojczyznę ale mogą być też “ściągą” dla turystów pragnących poznać nowe rejony. Dla wielu pamiątka z wakacji w postaci odznaki jest fajnym wyzwaniem. Może więc zanim udacie się na kolejne wakacje wybierzecie sobie odznakę do zgarnięcia? Odznaki krajoznawcze często też biorą na tapet jakiś szczególny rodzaj atrakcji (np. muzea, parki narodowe, architekturę drewnianą), wybitną osobistość, czy wydarzenie historyczne. Czasem twórców odznak (nie) ogranicza tylko wyobraźnia. Bo któż nie chciałby przejść “Szlakiem Czarownic” czy poznać polskie “Miejsca Mocy” Jest więc w czym wybierać!
My też wybraliśmy, kilka najpopularniejszych i naszym zdaniem najciekawszych. Prezentujemy je poniżej.

odznak turystyki kwalifikowanej dla dzieci

1. Odznaka "W góry" przy Górskiej Odznace Turystycznej PTTK

odznaka w góry

Jest wersją dla dzieci najbardziej popularnej odznaki zdobywanej w kraju, GOT PTTK, o której napisaliśmy tu. Powstała dopiero w roku 2016 i była odpowiedzią na częste sugestie rodziców wędrujących po górach z dziećmi. Wszak “dorosłą” GOT zdobywać można od 7. roku życia.
Przyznacie, że na szlakach widuje się brzdące znaaaaacznie młodsze.
Powstał więc projekt odznaki “W góry”, acz w naszym odczuciu daleki od ideału.

Zasady: 

  • zdobywać odznakę możemy po rozpoczęciu 5. roku życia i zakończyć do ukończenia 7. Po siódmych urodzinach zdobywamy już GOT PTTK
  • wycieczki punktujemy jak w GOT PTTK, do ich ewidencji używamy książeczek GOT PTTK, w identyczny sposób dokonujemy też ich potwierdzeń
  • odznaka występuje w trzech stopniach, na które należy zdobyć:
    brązowy 15 punktów
    srebrny 30 punktów
    złoty 45 punktów
  • w jednym roku kalendarzowym można zweryfikować wyłącznie jeden stopień a nadwyżek nie zalicza się na stopień kolejny
  • żadna z tras nie może się zdublować w toku zdobywania wszystkich trzech stopni
  • dzienna norma przypadająca na trasę wynosi 15 punktów

    Nie mamy przekonania, że ta odznaka stanie się Waszą ukochaną. Limit wiekowy wydaje się nam być pomysłem archaicznym. Nasz syn nie ukończył lat czterech a punktami GOT obdzieliłby po pięć odznak brązowych, srebrnych i złotych. Oczywiście nie otrzyma żadnej, bo jest za mały 🙂 Poza tym uzbieranie w ciągu całego roku 15, 30, czy 45 punktów realnie sprowadza się do spędzenia w górach weekendu.

2. "Ku Wierchom" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Kolejna opcja dla młodych górołazów. Ustanowiona w 2005 przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dużo prostsza w swoich zasadach, acz przewidziana na jeszcze krótszą zabawę.

Zasady: 

  • dla dzieci do ukończenia 14. roku życia
  • jednostopniowa
  • do zdobycia podczas wędrówek w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich
  • by ją zdobyć wystarczy spędzić 12 h na szlakach turystycznych (według czasów ich przejścia, np. podanych w serwisie mapa-turystyczna.pl)
  • potwierdzeniem wędrówek może być nawet podpis rodzica w prowadzonej własnoręcznie księdze
  • weryfikacji odznaki dokonują Oddziałowe Komisje GOT PTT lub przewodnicy GOT PTT; dokumenty do weryfikacji można również przesłać do Komisji GOT ZG PTT w Krakowie.

3. Siedmiomilowe buty

Siedmiomilowe buty są tym dla OTP PTTK, czym “W góry” dla GOT PTTK. Obowiązują więc tu zasady jak w “dorosłej” odznace, przy czym wejść w wielkie buty można nie tylko wędrując po nizinach! A i kilku bzdurnych reguł górskiego odpowiednika tu nie uświadczycie. Do dzieła!

Zasady: 

  • odznakę zdobywamy do 10 roku życia, przy czym jeśli się z butami uwiniecie, to popularną, “dorosłą” OTP można zdobywać od 8. roku życia
  • wycieczki punktujemy jak w OTP PTTK, do ich ewidencji używamy własnych książeczek (np. zwykły zeszyt) lub dedykowanych książeczek (bardzo trudno dostępnych), przy czym potwierdzić wycieczkę można jak w OTP (pieczątka, zdjęcie, podpis przodownika lub przewodnika) bądź poprzez podpis rodzica/opiekuna
  • odznaka występuje w dwóch stopniach, na które należy zdobyć: 
    Srebrne Buty 30 punktów (max 8/wycieczkę)
    Złote Buty – 50 punktów (max 12/wycieczkę)
  • w jednym roku kalendarzowym można zweryfikować jeden stopień odznaki. Stopnie trzeba zdobywać po kolei.
Zasady ogólne tyczące się OTP PTTK odnajdziecie tutaj.

4. Mama, tata, rower i ja

Prosta i całkiem przyjemna, rodem z Zawiercia.

Zasady:

  • jednostopniowa
  • obejmuje wycieczki kolarskie choć jednego rodzica z dzieckiem
  • do zdobycia przy odbyciu choć 6 wypraw w ciągu 12 miesięcy

5. Dziecięca Odznaka Kajakowa Kiełbik

Propozycja dla młodych wioślarzy

Zasady:

  • zdobywana do 9. roku życia
  • trzy stopnie, zdobywane po kolei; wyłącznie jeden stopień w roku
  • przyznawana za udział w spływach trwających łącznie:
    brązowa – 2 dni
    srebrna – 7 dni
    złota – 14 dni
  • potwierdzeń dokonuje się w książeczce TOK, którą można zakupić w oddziałach PTTK lub w sklepie internetowym, dostępnym tu.

6. Dziecięca Odznaka Żeglarska PTTK Optymistek

Dla dzieciaków łapiących wiatr w żagle. Dziecięca wersja ŻOT, Żeglarskiej Odznaki Turystycznej

Zasady:

  •  odznaka dla dzieci do 12. roku życia, po jego przekroczeniu młodzież zdobywa odznakę “dorosłą” – Żeglarską Odznakę Turystyczną
  • dotyczy rejsów trwających min. 24 godziny organizowanych w sezonie, czyli do końca października danego roku
  • weryfikacja na podstawie samodzielnej kroniki, np. według wzoru podanego w regulaminie, dostępnego tu.
  • trzy stopnie:
    zielony – 1 rejs
    żółty – 2 rejsy po uzyskaniu stopnia zielonego
    granatowy – 3 rejsy po uzyskaniu stopnia żółtego

7. Dziecięca Odznaka Narciarska i Narciarska Odznaka Młodzieżowa

Dla młodych adeptów narciarstwa acz rozwijających swą pasję wyłącznie pod auspicjami PTTK.

Zasady:

  • dla dzieci w wieku 5-10 lat
  • zdobywana za uczestniczenie w imprezie narciarskiej (kursie nauki jazdy, wycieczce, zawodach) organizowanej przez jednostkę PTTK lub członka PTTK posiadającego stopień przodownika lub instruktora turystyki narciarskiej PTTK
  • można ją zdobywać trzykrotnie, ale tylko raz w jednym sezonie 
  • zdobyta po raz pierwszy ozdobiona jest jedną „śnieżynką”, odznaka zdobyta po raz drugi ozdobiona jest dwiema „śnieżynkami”, a po raz trzeci trzema „śnieżynkami”
  • Wersję młodzieżowa zdobywa się przez udział w dwóch wycieczkach narciarskich w dowolnym terenie, przy czym czas trwania każdej wycieczki lub długość trasy w kilometrach nie może być mniejsza niż:
       3 godziny lub 10 kilometrów dla wieku 10-14 lat,
       5 godzin lub 15 kilometrów dla wieku 15-19 lat.
  • ewidencję odbytych wycieczek prowadzimy w “Książeczce Odznak Narciarskich PTTK” dostępnej w oddziałach PTTK lub sklepie internetowym, tutaj.

8. Dziecięca Odznaka Turystyczna

Jedna z nowszych (2009) a więc także najbardziej liberalnych, przyjemnych i łatwych do zdobycia. Świetna “blacha” z misiem może stać się ozdobą niejednego plecaka, czapeczki czy gabloty 🙂 Do tego fajny wzór książeczki do samodzielnego pobrania i wydruku. Lekko, łatwo i przyjemnie 🙂

Zasady:

  • DOT PTTK zdobywamy do ukończenia 10. roku życia
  • obejmuje wycieczki niemal każdej “dyscypliny”: piesze (nizinne i górskie), rowerowe, kajakowe, żeglarskie, narciarskie, jeździeckie, samochodowe lub autobusowe oraz imprezy na orientacje
  • by ją zdobyć wystarczy odbyć 4 wycieczki w najmniej dwóch różnych “dyscyplinach”
  • potwierdzeniem wycieczek może być samodzielnie wykonana księga (wystarczy zwykły zeszyt), polecam jednak skorzystać z projektu PTTK dostępnego tutaj
  • potwierdzenia dokonuje rodzic z kolei maluch na stronach książeczki może sobie poużywać wklejając zdjęcia, bilety, wbijając pieczątki itp.

9. Disney i PTTK

Odznaka bardzo sympatyczna acz mocno już deficytowa. Wszak wybito ledwie po 1000 sztuk Miki i Donalda. Jedyna bezpłatna w całym zestawieniu! Możliwa do weryfikacji (świetna, kolorowa książeczka do wydruku poniżej) ale “blachy” trzeba zdobywać spod ziemi. Uwaga, wiemy, gdzie kopać 😉

Zasady:

  • zabawa przeznaczona dla dzieci do lat 12
  • odbywamy 4 wycieczki dokumentowane w bardzo fajnej książeczce, dostępnej tu.
  • wycieczki można odbyć wędrując po nizinach lub górach, jeżdżąc na rowerze, pływając kajakiem, żeglując łódką, a nawet jeżdżąc samochodem czy autokarem lub biegając na orientację. Warunek jest jeden – powinniśmy spróbować choć dwóch dyscyplin
  • kategorie odznaki mamy dwie, Miki i Donalda, acz warunki do ich zdobycia są identyczne i przy ogromnej dozie szczęścia Wasza pociecha może zdobyć obie blaszki

10. Turystyczna Rodzinka oraz Turystka Juniorka, Turysta Junior

Turystyczna Rodzinka
Ustanowiona przez Zarząd Główny Oddziału Tarnowskiego PTTK, stała się w dekadę temu Odznaką Ogólnopolską. Przez swój nieco inny format, będzie świetną odznaką do zdobycia “przy okazji”. Ale wciąż gwarantuje zabawę. Przez cały rok 😉

Zasady:

  • nieograniczona wiekiem
  • jeden stopień
  • odbywamy w rodzinnym gronie jedną wycieczkę w miesiącu przez okres kolejnych dwunastu
  • książeczką do weryfikacji dostępna tu

Turystka Juniorka, Turysta Junior
Powiązane z Rodzinką, również pochodzące z Tarnowa. 

Zasady:

  • dla dzieciaków do 12 lat
  • jeden stopień
  • odbywamy w ciągu 12 miesięcy 6 wędrówek – pieszych, kolarskich, kajakowych itd.
  • odbyte wycieczki zaliczane są na poczet “Turystycznej Rodzinki”. Jeśli więc weryfikujesz “Juniora”, do rodzinki pozostaje Ci połowa roboty 😉
  • książeczka dostępna tu

odznak krajoznawczych i regionalnych dla dzieci

1. Przedszkolak Przyrodnik

Ustanowiona przez Oddział Wrocław Fabryczna, stawia na atrakcje przyrodnicze najbliższych okolic.

Zasady:

  • bez ograniczeń wiekowych, acz nazwa daje tu pewne wskazówki
  • jednostopniowa
  • do zgarnięcia po odwiedzeniu 10 obiektów, w tym
    5 pomników przyrody, 2 parków zabytkowych lub rezerwatów przyrody, 1 ścieżki przyrodniczej, 2 obiektów dowolnie wybranych (parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, muzea przyrodnicze, ścieżki przyrodnicze, ogrody botaniczne, dendrologiczne, ogrody zoologiczne, zabytkowe parki, cmentarze itp.) spośród znajdujących się w okolicy.
  • za kartę wycieczek może służyć wzór zaprojektowany przez pomysłodawców, dostępny tu.

2. Tropiciel Przyrody

Dla małych wielkich wielbicieli przyrody, pogłębiających ochoczo wiedzę przyrodniczą.

Zasady:

  • dla dzieci od 5 lat
  • trzy stopnie, maksymalnie jeden w ciągu 12 miesięcy
  • doświadczenia i wiedza w księdze prowadzonej w dowolnej formie. A jest co opisywać, bo jak stanowi regulamin:
  1. Dziecko zdobywające stopień brązowy:
    • wie, co to są pomniki przyrody i jak są oznaczone,
    • odwiedziło 3 różne pomniki przyrody (wie, jak wyglądają ich liście, owoce, kwiaty), umie je rozpoznać,
    • odwiedziło 2 wybrane obiekty przyrodnicze (użytek ekologiczny, wystawę przyrodniczą, park podworski, ogród botaniczny),
    • odbyło wycieczkę przyrodniczą (minimum 3 godzinną).
  2. Dziecko zdobywające stopień srebrny:
    • wie, jak są oznakowane ścieżki przyrodnicze, dydaktyczne, edukacyjne,
    • przeszło 2 dowolne ścieżki i poznało obiekty przyrodnicze znajdujące się na nich,
    • odwiedziło 3 wybrane obiekty przyrodnicze (użytek ekologiczny, szkółkę leśną, wystawę przyrodniczą, park podworski, ogród botaniczny lub zoologiczny),
    • odbyło 2 wycieczki przyrodnicze (minimum 3 godziny).
  3. Dziecko zdobywające stopień złoty:
    • odwiedziło 5 wybranych obiektów przyrodniczych (użytek ekologiczny, szkółkę leśną, wystawę przyrodniczą, stanowisko dokumentacyjne, park podworski, muzeum przyrodnicze, muzeum parku krajobrazowego lub parku narodowego, ośrodek edukacyjno-muzealny, ogród: botaniczny, dendrologiczny lub zoologiczny),
    • odbyło 5 wycieczek przyrodniczych (minimum 3 godziny),
    • wzięło udział w minimum jednej akcji ekologicznej np. sprzątanie świata, zbiórce odpadów, makulatury, nakrętek, butelek plastikowych, zużytych telefonów itp.,
    • prowadzi zielnik dla co najmniej dziesięciu znajdujących w okolicy drzew lub krzewów


3. Młodzieżowa Odznaka Krajoznawcza MOK PTTK

Jedna z popularniejszych, o czym świadczy bicie kolejnych partii “blaszek”. Odznaka ustanowiona w 1965 roku, przeznaczona jest dla młodzieży szkolnej. Stawia zatem nieco wyższe wymagania. Nie tylko potwierdzamy pobyt ale także zdobywamy wiedzę 🙂

Zasady:

  • odznaka jest jednostopniowa, przeznaczona dla uczących się dzieci i młodzieży
  • zdobywając ją należy zapoznawać się z “obiektami krajoznawczymi”, do których zaliczyć można:

    – pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, parki zabytkowe, parki krajobrazowe, parki narodowe,
    – świątynie, dwory, pałace, ruiny zamków i twierdz, kaplice, krzyże pokutne,
    – zabytki architektury technicznej: kuźnie, młyny wodne, wiatraki, fabryki,
    – miejsca pamięci narodowej: bitew, wydarzeń historycznych, walk i męczeństwa,
    – współcześnie wzniesione zakłady przemysłowe, obiekty sportowe, osiedla mieszkaniowe

  • zapoznajemy się podczas wycieczek , na których winniśmy spędzić 6 dni, podczas których mamy za zadanie zwiedzić co najmniej:
     – trzy obiekty zabytkowe
    – muzeum
    – rezerwat przyrody, park krajobrazowy lub narodowy (do wyboru)
    – miejsce pamięci narodowej
    – obiekt współczesny
  • pomysłodawcy proponują, by zdobywający odznakę przeobrazili się w przewodników – przygotowali posiłek turystyczny, zaplanowali trasę wykorzystując mapę, poprowadzili wycieczkę w terenie, przygotowali informacje na temat zwiedzanych obiektów. Nam się ten pomysł bardzo podoba 🙂
  • podobać się będzie też kronika wycieczek, gdzie młodzież może umieścić samodzielnie wykonane zdjęcia, opisy, pocztówki, zebrane pieczątki. W tym wypadku mamy dedykowaną książeczkę PTTK do samodzielnego wydruku.

4. Śladami Koziołka Matołka

Odznaka powstała w 80. urodziny tego jakże sympatycznego bajkowego podróżnika. Wspólna inicjatywa Muzeum Koziołka Matołka i PTTK. Weryfikacji dokonuje Oddział Stołeczny PTTK wydając przy tym bardzo fajną blaszkę 🙂

Zasady:

  • odznakę zdobywać może turysta w każdym wieku, dorosły również 😉
  • dopuszczalna jest absolutnie każda forma turystyki, wszak Koziołek Matołek podróżował nawet w balii, na saniach a także na grzbiecie słonia, strusia, delfina czy wieloryba 😉
  • podstawą zdobycia odznaki jest odwiedzenie 
    4 miejsc, do których zawitał Koziołek Matołek, oraz
    4 miejsc z Matołkiem związanych, przy czym tych 8 punktów musi się znaleźć przynajmniej w 3 miejscowościach
  • potwierdzeń wycieczek dokonuje się w książeczce prowadzonej w dowolnej formie wraz ze wpisem nazwy odwiedzonego miejsca, datą i  potwierdzeniem wizyty (pieczątka, bilet itp.)
  • wykaz miejsc, które odwiedził Koziołek Matołek:
    1. Gdynia: port
    2. Kozia Wólka (szkoła)
    3. Kraków: Smocza Jama
    4. Nowy Targ
    5. Pacanów
    6. Rabka
    7. Warszawa: ZOO, Stare Miasto, ratusz
    8. Zakopane: Wielka Krokiew
  • wykaz miejsc związanych z Koziołkiem Matołkiem:
    1. Otwock, miasto „narodzin” Koziołka Matołka
    2. Zakopane: grób Kornela Makuszyńskiego (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; Muzeum Kornela Makuszyńskiego; figurka Koziołka Matołka na cokole pomnika Kornela Makuszyńskiego.
    3. Warszawa: grób Mariana Walentynowicza (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Starych Powązkach
    4. Pacanów: Europejskie Centrum Bajki im Koziołka Matołka; 3 pomniki Koziołka Matołka
    5. Ostrów Wielkopolski: ulica Koziołka Matołka
    6. Łosie (wieś w gminie Radzymin): ulica Koziołka Matołka
    7. Witnica (powiat gorzowski): kopiec Koziołka Matołka
    8. Słupsk: Bar Mleczny „Koziołek Matołek”
    9. Zgierz: Żłobek im Koziołka Matołka
    10. Markowice (dzielnica Raciborza): Przedszkole nr 17 im Koziołka Matołka.
    11. Wyszyny (gmina Budzyń, powiat chodzieski): Przedszkole Samorządowe im. Koziołka Matołka.
    12. Pszczew (powiat międzyrzecki): ławeczka Koziołka Matołka.
    13. Międzygórze: Ogród Bajek, rzeźba Koziołka Matołka.

5. Bajkowa Łódź

Fajny przykład odznaki “miejskiej”. Jej zdobywanie może być sporym uatrakcyjnieniem poznawania miasta, szansą na wykroczeniem poza schemat najważniejszych zabytków a przede wszystkim wyjściem do poznania… polskich bajek 🙂

Zasady:

  • bez limitu wieku – na szczęście dzieci starszych i całkiem dorosłych 😉
  • jeden stopień odznaki, do zdobycia której należy odwiedzić 8 punktów kreskówkowej stolicy kraju spośród podanych poniżej”:
    1. Rzeźba Misia Uszatka – Centrum Informacji Turystycznej, ul. Piotrkowska 87.
    2. Rzeźba małego Pingwina Pik-Poka – Aquapark Fala, al. Unii Lubelskiej 4.
    3. Rzeźba kotów Filomena i Bonifacego – Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1.
    4. Rzeźba bohaterów filmu „Zaczarowany ołówek” – Łódzki Dom Kultury, ul. Romualda Traugutta 18.
    5. Rzeźba Plastusia – Park im. Henryka Sienkiewicza, ul. Jana Kilińskiego 101.
    6. Rzeźba trzech misiów – Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282.
    7. Rzeźba Maurycego i Hawranka – ZOO, ul. Konstantynowska 8/10.
    8. Rzeźba Wróbelka Ćwirka – Palmiarnia, al. Józefa Piłsudskiego 61.
    9. Rzeźba Ferdynanda Wspaniałego – Galeria Łódzka, al. Józefa Piłsudskiego 15/23, Punkt Informacji Galerii, poziom 0.
  • potwierdzenia w postaci biletów, pieczątek, zdjęć itp. można kolekcjonować w księdze dostępnej tu.