Odznaka Turystyki Pieszej OTP PTTK

Odznaka Turystyki Pieszej PTTK to młodsza siostra GOT PTTK, dedykowana turystom wędrującym “po nizinach” oraz poznającym miasta. Jak się okazuje nie tylko jednak, i miłośnicy gór, czy raczej górek też znajdą tu coś dla siebie.
Zasady:
- odznakę zdobywać można po ukończeniu 8. roku życia, za wyjątkiem pierwszego jej stopnia, “Siedmiomilowe Buty”, które poznacie tutaj.
- punkty zdobywamy podczas pieszych wędrówek na nizinach oraz terenach wyżynnych, w tym na terenie:
Gór Świętokrzyskich
Masywu Ślęży
Pogórza Karpackiego
Pogórza Sudeckiego
Gór Stołowych
Gór Opawskich
Gór Kaczawskich
Kotlin: Jeleniogórskiej, Kłodzkiej, Żywieckiej, Nowotarskiej, Sądeckiej - za każdy przebyty kilometr przyznaje się jeden punkt, przy czym trasa powinna być dokładnie opisana a jej przebycie potwierdzone. Regulamin wskazuje tu masę dozwolonych miejsc, do których możemy udawać się po pieczęć. Są to między innymi posterunki policji 🙂 Jeśli nie macie fantazji szwendania się po komendach, można ograniczyć się do zdjęć (najlepiej ukochanych selfie), które potwierdzą przebieg wędrówki. Oczywiście poświadczyć trasę może również przewodnik lub przodownik oraz organizator imprezy.
- nie punktuje się tras i odcinków dublowanych, niezależnie od zmiany kierunku
- punkty za zwiedzanie miejscowości przyznaje się na podstawie zebranych pieczęci odwiedzonych atrakcji turystycznych przy czym wypada zebrać ich przynajmniej kilka. Weryfikator ma bowiem prawo obniżyć ilość przyznanych punktów gdy uzna, że dana miejscowość nie została dostatecznie poznana 🙂 I tu można pokusić się o pieczęć, selfie z daną atrakcją, bilet wstępu do niej itp.
- punkty za daną miejscowość zaliczane są raz, w kolejnym więc stopniu odznaki nie możemy zaliczać powtórnie danej miejscowości
- punktację miejscowości według województw oraz wzór prowadzonej książeczki podaję tutaj.
Punktacja dla miast Dolnego Śląska dostępna poniżej - książeczki można zaprojektować samodzielnie (np. w zwykłym zeszycie) bądź też pokusić się o dedykowaną książeczkę wydawaną przez PTTK. Różnie bywa jednak z jej dostępnością
- wyróżniamy 6 kategorii OTP, przyznawanych w odpowiednich kategoriach za zdobycie odpowiedniej ilości punktów:
Siedmiomilowe Buty Srebrne 30 (max 8/dzień)
Siedmiomilowe Buty Złote (dla posiadaczy butów srebrnych) 50 (max 12/dzień)
Popularna 60 (max 15 za miejscowości)
Mała OTP brązowa (dla posiadaczy popularnej) 100 (max 20 za miejscowości)
Mała OTP srebrna (dla posiadaczy brązowej) 250 (max 50 za miejscowości)
Mała OTP złota (dla posiadaczy srebrnej) 500 (max 100 za miejscowości)
Duża OTP srebrna (dla posiadaczy małej złotej; wystarczy przebyć opracowane i zaopiniowane przez Przodownika Turystyki Pieszej na dany teren dwa szlaki o długości co najmniej 150 km w ciągu jednej nieprzerwanej wędrówki. Wędrówki muszą przebiegać przez różne województwa)
Duża OTP złota (dla posiadaczy dużego srebra; wystarczy przebyć opracowane i zaopiniowane przez Przodownika Turystyki Pieszej na dany teren dwa szlaki o długości najmniej 200 km w ciągu jednej nieprzerwanej wędrówki. I tu szalki muszą nas powieźć przez różne województwa)
“Za wytrwałość w turystyce pieszej” w trzech stopniach – dla orłów
OTP “Dla najwytrwalszych” także w brązie, srebrze i złocie – dla orłów-sokołówJeśli masz powyżej 10 lat, pomijasz zdobywanie Siedmiomilowych butów, jeśli nie masz, ponownie zapraszam tutaj.
- limity dzienne przyznawanych punktów: dzieci i młodzież do 15 lat – 20, starsi – 30 (z wyjątkiem Siedmiomilowych Butów)
- Odznaki od Siedmiomilowych Butów do małej złotej włącznie weryfikowane są przez oddziały PTTK w całym kraju. Duże i “wytrwałe” weryfikuje centrala w stolicy
Punktacja OTP dla Dolnego Śląska
- 20 punktów – Wrocław.
- 15 punktów – Bystrzyca Kłodzka, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Świdnica.
- 10 punktów – Bolesławiec, Duszniki-Zdrój, Głogów, Jawor, Lubań, Lwówek Śląski,
Oleśnica, Trzebnica, Wałbrzych, Złotoryja. - 5 punktów – Bardo, Błędne Skały, Bolków, Chełmsko Śląskie, Chojnów, Dzierżoniów,
Góra, Grodziec, Gryfów Śląski, Henryków, Jaworzyna Śląska, Kamieniec Ząbkowicki,
Kamienna Góra, Krzeszów, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Legnickie Pole, Lubawka,
Lubiąż, Lubin, Lubomierz, Międzylesie, Milicz, Niemcza, Nowa Ruda, Oława,
Prochowice, Przemków, Radków, Rogoźnica, Siedlęcin, Sobótka, Srebrna Góra,
Strzegom, Strzelin, Syców, Szczeliniec Wielki, Szklarska Poręba, Środa Śląska,
Świerzawa, Walim, Wambierzyce, Wleń, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty
Stok.