O jeden krok

Krzyżowa Góra – Góry Kaczawskie

Położenie: wieś Podgórki, powiat złotoryjski
Wysokość: 567 m
Dystans: 2 km
Czas przejścia: 40 min
Start i meta: kościół w Podgórkach (Podgórki 28)
Rower: tak (choć przejazd wiedzie w połowie asfaltem, w połowie stromą polaną; polecam jednak spacer)
Wózek: tak (jw., polecam spacer malucha na własnych nogach, ewentualnie “barana”)
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska, Wieże widokowe gór i pogórzy – zarówno góra jak i wieża kościelna 
W telegraficznym skrócie:

Krzyżowa Góra

Kolejna górka stworzona do przekonywania dzieciaków (i nie tylko) do spacerów, podziwiania piękna przyrody i zdobywania turystycznych odznak ;). Bardzo łatwy szlak, piękny panoramiczny widok. 

Zdobywamy

By osiągnąć szczyt Krzyżowej, najwygodniej jest pozostawić samochód jak najbliżej kościoła (Podgórki 28). Niewielka przestrzeń znajduje się tuż przy nim, obok przystanku autobusowego. Więcej odnajdziecie jej nieco poniżej. Można również podjechać bliżej szczytu asfaltem okalającym mury kościelne, ale jest tu dość ciasno i trudno o nawrotkę. Sam kościół zasługuje zresztą na kilka zdjęć szkoda więc byłoby go zignorować.

Podejście spod niego na Krzyżową to kwestia 1000 metrów i 15-20 minut. 
Droga nie jest oznakowana, ale wystarczy podążać asfaltem ponad zabudowania kościelne i dotrzeć do cmentarza. Tu zaczyna się szeroka ścieżka przez polanę, dość stromo pnąca się pod górę. Idąc nią jedną chwilę dostrzeżemy już zarys krzyża. Po kilku kolejnych staniemy pod nim.

Wieża kościelna
Polna droga prowadząca na szczyt

Kościoły dwa

Ujmując temat dokładniej, mamy tu dwie świątynie. Ta bliżej drogi to dzieło odbudowy podjętej w 2006, kiedy to z ruin podniesiono tu wieżę oraz nawę i kaplicę. Nawiązują do oryginału, który wzniesiony został w wieku XVI (na ruinach z kolei z wieku XIII). Wieża stanowi świetną atrakcję i gwarantuje ciekawy widok na okolice, acz od dłuższego czasu pozostaje zamknięta z uwagi na “zły stan techniczny”. Cóż… od całkowitej niemal odbudowy minęło przecież całe 15 lat, ma prawo…
A nie tylko miłośnicy widoków mieliby używanie, historii także. Wszak to na wieży doszło do morderstwa… Wojna trzydziestoletnia, ród von Zedlitz (właścicieli zamków we Wleniu, Lipie i Niesytnie)…

Druga ze świątyń, stojąca nieco wyżej, to tymczasem niegdysiejszy kościół ewangelicki, datowany na połowę wieku XVIII. Dziś rzymskokatolicki acz jego architektura i wnętrze są bardzo ciekawe, świadczą wyraźnie o protestanckich korzeniach. 

Szczyt

Jak wspominałem, widok ze szczytu jest naprawdę imponujący. Dostrzegamy stąd zabudowania Podgórek, grzbiet zachodni Gór Kaczawskich i Pogórze Kaczawskie. 

Efektownie przedstawia się też sam krzyż. Pierwszy stanął w tym miejscu dla uczczenia wizyty Fryderyka Wilhelma III, z fundacji rodu von Zedlitz. Przed ponad stu laty został odrestaurowany, zaś obecny jego kształt to już efekt obchodów jubileuszu roku 2000 i inicjatywy proboszcza parafii MB Wniebowziętej z Wojcieszowa.

Na trasie można rozglądać się za mieszkańcami wzgórza, którzy  takie widoki mają codziennie 😉 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *