O jeden krok

Korona Kaczawska

Jeśli znana Ci jest idea Korony Kaczawskiej i zaczynasz, bądź jesteś w trakcie jej zdobywania, zapraszamy do lektury wpisów z opisami szlaków wiodących na jej szczyty. Znajdziesz je tutaj. Jeśli szukasz informacji na temat projektu, cóż, miłej lektury…

Korona Kaczawska to dość nowa inicjatywa podjęta przez oddział legnicki PTTK. Celem ustanowienia jednostopniowej odznaki jest oczywiście popularyzacja Gór i Pogórza Kaczawskiego jako celu wędrówek górskich. By odznakę dorzucić do swych kolekcji należy od momentu jej ustanowienia (1 marzec 2019) zdobyć 30 szczytów wskazanych w tabeli poniżej. Potwierdzeniem zdobycia szczytu powinna być fotografia przedstawiająca śmiałka na tle “charakterystycznych cech danego szczytu”. W praktyce, w najmniej 28 przypadkach, będzie to zdjęcie z tablicą przytwierdzoną (najczęściej do drzewa) na wierzchołku. W dwóch przypadkach takiej tablicy nie odnalazłem, co nie oznacza, że dzielni przodownicy z PTTK jej nie pozostawili gdzie należy. Ewidencji można dokonać we własnym kajecie, od niedawna legnickie PTTK prowadzi również sprzedaż dedykowanej książeczki. Jak więc zawsze oznaczamy datę, trasę, nazwę i cykamy dowód.

Ktoś może zadać pytanie, czy zdobywanie tej odznaki ma sens? Czy tak niewielki łańcuch ma do zaoferowania aż 30 ciekawych punktów godnych poświęcania czasu i energii. Ktoś inny zarzuci, że to górska druga liga, że przecież ciekawe góry to Śnieżka i jeszcze Rysy są… a tak w ogóle to przecież w Karpaczu na deptaku dają dobry żur. No właśnie, Korona Kaczawska nie jest dla każdego. Nie jest dla turysty, który wpada na Dolny Śląsk z końca kraju i spędza tu weekend (najczęściej na żurku z deptaka) ani takiego, który owszem, góry lubi, ale prezentować efektownie na swoich profilach społecznościowych (no bo to przecież już obowiązkowo liczba mnoga). Jest raczej dla smakoszy, którzy w górach szukają tego, co góry (a nawet góreczki, jak w tym wypadku) dawały od zawsze – ciszy, pustki, refleksji. Akurat tego będziecie mieli pod dostatkiem, bo o wielu szczytach z tabelki poniżej nie mają pojęcia nawet mieszkańcy Legnicy czy Złotoryi. Właśnie, to chyba najważniejsze – okazję do poznania uroków Kaczawskich mają sami mieszkańcy okolic. Któż bowiem bez takiej zachęty jak odznaka ruszył choćby na spotkanie ze Świątkiem? Któż zechciałby go chociaż odnaleźć na mapie? Niech jednak fani efektownych zdjęć śpią spokojnie. Wiele zaproponowanych tu tras zadowoli tych najbardziej wybrednych, znajdzie się też kilka górek, które bynajmniej nie pozostają anonimowe. Słowem, dla każdego coś miłego.

Dla każdego również mapa. Ja korzystałem z propozycji wydawnictwa Plan z Jeleniej Góry. Przydatna zwłaszcza przy planowaniu dłuższych imprez obejmujących zdobywanie najmniej dwóch szczytów za jednym zamachem.
W przypadku Korony Kaczawskiej bardzo łatwo o takie łączenie, zarówno ze względu na bliskie odległości jak i długość wędrówek na szczyt.

Co do informacji zawartych tutaj odnajdziecie również, poza opisaną proponowaną trasą przejścia: dystans, czas przejścia, profil trasy (rower, wózek z amortyzacją i pompowanymi dużymi kołami, spacer z dzieckiem), oraz informacje o przynależności szczytu do innych programów i odznak.

Dla ułatwienia wrzucam także mapę google

W wielu miejscach niezastąpiona okazała się także aplikacja na smartfon: mapy.cz. Druga z najbardziej popularnych aplikacji tego typu, mapa turystyczna, w wielu miejscach nie zdawała egzaminu. Sporo szczytów nie jest na nią po prostu naniesionych. Optymistom pragnącym korzystać w terenie z map google życzę dużo zdrowia.

Wykaz szczytów do odznaki “Korona Kaczawska”

Lp.Nazwa szczytuWysokość w m.n.p.m.
1Bazaltowa367
2Czartowska Skała468
3Czerwony Kamień325
4Dłużek592
5Duży Młynik303
6Górzec445
7Grodziec389
8Krzyżowa k. Podgórek567
9Lubrza666
10Łysa Góra707
11Maślak (Folwarczna)720
12Miłek596
13Mszana475
14Okole714
15Ostrzyca501
16Poręba671
17Radogost398
18Rataj350
19Rosocha464
20Różanka628
21Skopiec724
22Stromiec551
23Swarna390
24Szybowcowa561
25Średnia Góra427
26Świątek330
27Turzec684
28Wielisławka372
29Zawadna445
30Żeleźniak664
Wykaz szczytów Korony Kaczawskiej

Powodzenia!