Górski Klasyk
Górska Odznaka Turystyczna to najpopularniejsza odznaka, jaką mogą zdobywać piechurzy wędrujący po polskich (i nie tylko) górach. Utworzona już w 1935 roku stanowi dla wielu bardzo ważne uzupełnienie wycieczki, zaś pieczątka wbita w stronice książeczki GOT PTTK to wręcz obowiązek 😉
Zasady zdobywania GOT PTTK
Regulamin GOT PTTK jest niestety zawiły jak krakowski precel, przychodzimy więc z pomocą.
Poniżej najważniejsze założenia GOT PTTK:
Na początek najważniejsza informacja, przynajmniej dla rodziców maluchów: Zdobywanie GOT można rozpocząć po ukończeniu 7 roku życia.
Jeśli Wasza pociecha jest jednak w wieku 5-7 lat, mam dobrą wiadomość.
W roku 2016 wprowadzono zmiany w regulaminie, które wprowadziły stopień GOT PTTK “W góry”, o którym piszemy w wykazie odznak “dziecięcych”. Jeśli macie, podobnie jak my, malucha nieco młodszego, który jednak na góry się rzuca jak kuna na chlebek, to zawsze można pominąć rok urodzenia w stronie tytułowej książeczki… Jak to stwierdziła dama w PTTK “jeśli regulamin jest głupi”…
Jeżeli jednak zdobywacie góry bez słodkiego balastu, zapraszam do lektury najważniejszych założeń GOT.
- punktowane są wycieczki po górskich szlakach polskich oraz terenach sudeckich i karpackich naszych sąsiadów
- pokonane trasy wpisuje się w dedykowaną książeczkę, którą można nabyć w oddziałach PTTK, w schroniskach PTTK, wielu sklepach turystycznych itp. Zakupione w oddziałach są zazwyczaj najtańsze (5 zł)
- potwierdzeniem odbycia wycieczki najczęściej są pieczątki (zwłaszcza w schroniskach ale i sklepach, punktach gastronomicznych itp.) ale także (a często przede wszystkim) zdjęcia. W teorii wymaga się pieczątek z punktu początkowego, trasy i punktu końcowego. W praktyce często jest to trudne lub niewykonalne i pieczątka z trasy wystarcza do weryfikacji. Stąd zdjęcia są dużo rozsądniejszą oraz praktyczniejszą formą dokumentacji. Wystarczy dołączyć je do książeczek przy ich składaniu, na przykład zgrane na dysk USB. Potwierdzeniem mogą też być wydruki z aplikacji monitorujących Waszą aktywność. Potwierdzeniem może być też podpis lub pieczęć przodownika lub przewodnika górskiego.
- punktację można sprawdzić w wykazie “Tras punktowanych do GOT PTTK”, w praktyce jednak z ogromną pomocą przychodzi serwis mapa-turystyczna.pl. Uwielbiają go wszyscy zdobywający GOT, wskazuje bowiem pokonany dystans, przewyższenia, ilość punktów oraz numer grupy górskiej, który trzeba w książeczkę wpisać. Licząc “na piechotę” stosujemy 1 pkt za każdy przebyty 1 km oraz 1 pkt za każde 100 m różnicy poziomów przy podejściach. W obu przypadkach zaokrąglamy w górę przy przebyciu > 500 m oraz pokonaniu w pionie > 50 m.
Przyznacie jednak, że takie kalkulacje (a przede wszystkim zebranie do nich danych) mogą być uciążliwe. - na dany stopień daną trasę w danym kierunku można pokonać tylko raz
- występują kolejne stopnie “wtajemniczenia”, kolejne stopnie odznaki, do których zdobycia wymagana jest kolejna pula punktów
– popularna – 60 punktów
– mała brązowa – 120 punktów
– mała srebrna – 360 punktów
– mała złota – 720 punktów
– duża
– za wytrwałość mała
– za wytrwałość duża - w danym roku kalendarzowym możliwe jest zdobycie tylko jednego stopnia, wyjątkiem są odznaki popularna i mała brązowa, które można weryfikować jednego roku a nawet razem (wtedy wymagane jest najmniej180 punktów)
- książeczki warto weryfikować na bieżąco, bowiem nadwyżka na kolejny stopień może być zaliczona do maksymalnie 50% punktów potrzebnych do jego zdobycia.
Przykład: oddajemy książeczkę z 1000 punktów. Na poczet odznaki popularnej mamy 60, małej brązowej 120.
Te dwie otrzymamy, jednak na poczet małej srebrnej będzie nam przyznanych tylko 180 punktów. Nadwyżka przepada.
W dodatku pozostałe 180 punktów trzeba będzie wykazać w kolejnym roku kalendarzowym. - zdobycie odznaki dużej wiąże się z koniecznością odbycia regulaminowych wycieczek wielodniowych.
Tu tereny górskie zostały podzielone na 6 grup.
Wykaz grup obejmuje także punkty początkowe, pośrednie i końcowe
Mamy prawo dowolnie wybrać punkt początkowy, końcowy oraz pośrednie. Tych ostatnich musi być jednak co najmniej 7. Podobnie 7 dni powinno trwać przejście trasy. Dopuszcza się jej podzielenie na 2 czterodniowe odcinki pokonane na przestrzeni maksimum 12 miesięcy. - do zdobycia odznaki wymagane są:
– brązowa: 2 wycieczki w 2 terenach górskich
– srebrna: 2 wycieczki w 2 kolejnych terenach górskich plus 100 punktów GOT w Górach Świętokrzyskich
– złota: 2 wycieczki w pozostałych 2 terenach górskich plus 150 punktów GOT w Tatrach (min. 60 w Zachodnich, min. 60 w Wysokich i min. 30 na Podtatrzu). - odznaka za wytrwałość to już temat dla orłów 😉
Jeśli coś jest niejasne, odsyłam do pełnego brzmienia regulaminu tutaj.
Powodzenia!