O jeden krok

Duży Młynik i ścieżka dydaktyczna “Synklina Leszczyny”

Położenie: Leszczyna, Park Krajobrazowy Chełmy
Wysokość: 303 m
Dystans: 5,5 km
Czas przejścia: 1h 15 min
Start i meta: skansen w Leszczynie
Rower: tak
Wózek: nie
Z dzieckiem: tak
Odznaki: Korona Kaczawska
W telegraficznym skrócie:

Historycznie i przyrodniczo
Duży Młynik to jeden z tych szczytów Korony Kaczawskiej, który zdobywa się z przyjemnością. Nie tyle frajdę daje postawienie nogi na jego szczycie, bo jest to wzgórze, które nijak się nie wyróżnia w terenie, ale już spacer doń wiodący jest sporą przyjemnością, którą można zaserwować też młodszym piechurom. Zarówno młodszych jak starszych ma szansę zaciekawić bowiem ścieżka dydaktyczna prezentująca historię prac górniczych i hutniczych tej części Sudetów. Na dystansie 2,8 km prowadzi przez atrakcyjne przyrodniczo tereny Parku Krajobrazowego Chełmy i wiedzie nieopodal wierzchołka, który jest w tym wypadku celem mniej atrakcyjnym wyprawy.

Ścieżka edukacyjna
Tę rozpoczynamy od Skansenu w Leszczynie – miasteczka górniczo-hutniczego, którego największą atrakcją są dwa piece wapiennicze z II połowy XIX w. To do nich trafiała urobiona skała wydobywana z kamieniołomu ulokowanego na stokach Dużego Młynika. Rut oka do ich wnętrza to nie lada frajda. Wstęp do skansenu jest bezpłatny, na ogół nie ma też problemu z pozostawieniem auta za bramą wjazdową.

Początkowo ścieżka prowadzi drogą główną, w lewo wychodząc za bramę skansenu. Schodki znajdujące przy kołach zamachowych pokonamy kończąc pętlę. Szukamy oznaczenia szlaku:

Na trasie odnajdziemy sporo ciekawych punktów, tak przyrodniczych jak i stanowiących pozostałości działań człowieka.

Szlak oznaczony jest wzorowo, teren dość urozmaicony i ciekawy. Świetnie prezentuje się zwłaszcza widok przy tablicy nr 11.

Korona jednak przy okazji
By jednak dotrzeć do Dużego Młynika, w tym miejscu należy ścieżkę na chwil kilka porzucić. Jeśli korzystasz z mapy.cz, aplikacja poprowadzi Cię 700 metrów prosto, w dół, zielonym szlakiem, który się właśnie objawił. Jeśli spojrzysz w mapkę dostrzeżesz, że do Młynika pozostaje 20 minut, ale i zauważysz, że wytyczona trasa wiedzie w dół, by ponownie poprowadzić w górę. Idąc karnie czeka Cię nagroda:

Polana przy zielonym szlaku wiodącym do Prusic i Rokitnicy

Od polany do szczytu pozostaje ledwie ok. 450 metrów. Jeśli jednak specjalnie nie cieszą Cię podobne obrazki, skręć w lewo po drodze, porzuć szlak zielony po ok 100-150 m od tablicy nr 11. W tym miejscu:

Najkrócej na Młynik, w lewo

Po paru minutach spaceru szeroką ścieżką, przetniesz prostopadłą i “zdobędziesz”:

Dojście w to miejsce powinno zająć ok. 45 minut, w czasie których pokonasz nieco ponad 3 km (wersja dłuższa). Szczyt nie wyróżnia się specjalnie z otoczenia, nie wydaje się być wyższym od okolicznych. Nie da się ukryć, że zdobywamy go głównie ze względu na historię tych terenów oraz ścieżkę edukacyjną. Mnie jednak taka motywacja w zupełności wystarcza.

Stąd powrót do tablicy nr 11 i kontynuacja zgodnie z “Synkliną”.
Mówiąc nawiasem, synklina to po prostu wklęsły fałd, gdzie najstarsze formacje skalne znajdują się “na górze”, młodsze zaś “niżej, głębiej”.

Po drodze czekają nas jeszcze fajne obrazki i nieco bardziej urozmaicona rzeźba terenu, która utrudniałaby poruszanie się z wózkiem czy na rowerze. Normalnym tempem, bez pośpiechu, cała impreza zamyka się w godzinie i kwadransie oraz niecałych 6 km.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *