O jeden krok

Bazaltowa Góra

Położenie: południowo-wschodnia część Pogórza Kaczawskiego, Park Krajobrazowy Chełmy, najbliższa miejscowość: Paszowice
Wysokość: 367 m
Dystans: 2,5 km
Czas przejścia w obie strony: 45 min
Start i meta: parking przy drodze Jawor-Lipa
Rower: tak (z podprowadzeniem na szczyt)
Wózek: nie (strome podejście na szczyt)
Z dzieckiem: absolutnie tak
Odznaki: Korona Kaczawska, Wieże Widokowe Gór i Pogórzy
W telegraficznym skrócie:

Szybka akcja?

Bazaltowa Góra to pomysł na krótką, szybką wyprawę zwieńczoną ciekawym widokiem i zdobyciem wieży… bez widoku.
Na ogół jej zdobywanie powiązane jest jednak ze wspinaczką na pobliski Radogost, o którym przeczytacie tutaj. Możliwe jest pokonanie drogi między punktami startowymi samochodem (kilka minut) jak i zdobycie obu szczytów z jednego punktu wyjściowego – obie wersje powinny zająć do trzech godzin. 

Ale uwaga, zdobycie Bazaltowej można połączyć ze wspinaczką na jeszcze bardziej efektowny Rataj! Albo też przebyciem całej ścieżki edukacyjno – przyrodniczej “Salamandra” przecinającej Wąwóz Myśliborski. Jeśli dysponujesz trzema godzinami, polecam serdecznie tę opcję opisaną tutaj. Oczywiście ta alternatywa nie wyklucza krótkiej wędrówki na Radogost i zdobycia trzech szczytów Korony Kaczawskiej jednego (w dodatku niezbyt forsownego) dnia! Wtedy w tandemie mamy Rataj i Bazaltową, zaś Radogost osiągamy startując z Kłonic.

Jest jeszcze jedna opcja, którą przetrenowaliśmy lat temu kilka. To ścieżka przyrodniczo-kulturowa “Na Bazaltową Górę” oznaczona Ścieżka edukacyjna żółta.svg. Prowadzi z centrum Paszowic, spod GOK. Wiedzie głównie przez pola, bardzo łagodnie wznosi się w stronę szczytu. Gwarantuje łatwe acz dużo dłuższe podejście. Alternatywa dla delektujących się spacerami. Właśnie ta ścieżka stanowi drugą połowę trasy startującej z drogi Jawor-Lipa, o czym poniżej.

Nawigacja

Jeśli zamierzacie zdobywać Radogost i Bazaltową, z jednego punktu startowego, nie będziemy oponować 🙂 Zyskacie dzięki temu wizytę w Grocie Pustelnika oraz ciekawe odsłonięcia skałek. Nie zyskacie z kolei, jako się rzekło, czasu, bo przejście stąd jest dłuższe niż to z Kłonic opisywane przez nas (i najczęściej wybierane przez wędrowców). Niezależnie czy w planach macie jeden czy dwa szczyty, obieracie za cel drogę łączącą Jawor i Lipę. Na mapach google najprościej wpisać “Paszowice 259 parking”. Jest tu sporo miejsca, ławki, wiaty, tablice informacyjne. Szlak z kolei odnajdziecie ok 300 m dalej, trzeba podążać wzdłuż drogi mając miasteczko Paszowice za plecami. Jeśli jesteście z maluchami, to proponuję te 300 m pokonać jednak samochodem. Na wysokości odbicia szlaku w lewo, w stronę Radogosta, znajduje się lekko ukryta przestrzeń na kilka samochodów. Stąd do poniższej tablicy ok 30 m, lekko się musimy cofnąć.

ojedenkrok bazaltowa góra

Spacer pod Bazaltową to raptem 20 minut zabawy. Trasa jest szeroka, ubita. Pierwsza wolna przestrzeń po lewej stronie odsłania górę. By się na nią wspiąć trzeba porzucić szlak czerwony i obrać odchodzącą od niego ścieżkę oznaczoną na żółto (część ścieżki “Na Bazaltową Górę”, o której pisaliśmy wyżej). Prowadzi ona też do wieży widokowej oddalonej o jakieś 3 minuty od szczytu i równocześnie punktu widokowego Bazaltowej.
Ponieważ dość łatwo ją przegapić warto zwrócić uwagę na betonowe pozostałości po kamieniołomie. To obok nich i wzdłuż krawędzi wulkanicznej grani, pod górę – to właściwy kierunek. Intuicyjnie warto poszukać najłagodniejszego wejścia, wtedy powinno pójść “z górki” 🙂

Nam, jak widać, towarzyszył Psi Patrol, więc o wywęszenie właściwej trasy było łatwiej 😉

Wulkan!

Bazaltowa to kolejna pamiątka wulkanicznej aktywności tych terenów. Warto to podkreślać, bo w skali kraju Góry i Pogórze Kaczawskie są ewenementem! Po raz kolejny zatem podziwiamy stożek o stromych zboczach z podkreślonym wierzchołkiem. I piękne, wyraźnie wydzielone słupy.
Podziwiamy je także wspinając się na szczyt

To raptem kilka minut, po których otwiera się widok na Góry Sowie i Kamienne, Wzgórza Strzegomskie i Równinę Chojnowską. 

Stąd doskonale widoczna będzie ścieżka wgłąb lasu, która po jednej chwili zawiedzie Was pod wieżę “widokową”.

Wieża na Bazaltowej

Stając pod wieżą od razu uwagę zwraca jej piękna architektoniczna forma. Zbudowana z kamienia, jaki dała ta ziemia, ozdobiona ceglanym neogotyckim portalem i zwieńczona efektownym krenelażem. Mierzy sobie 10 metrów, choć to zbyt mało by odsłonić widok. Porastające szczyt drzewa zasłaniają go całkowicie. Oczywiście szczyt Bazaltowej, w momencie gdy wieżę stawiano oddawał piękną panoramę, niestety dawno i nieprawda. Jak dawno, o tym przekonają się spostrzegawczy, którym uda się dostrzec datę powstania wieży na jednym z wejściowych schodów.

To tutaj niestety najstarsza pamiątka działań człowieka a szkoda wielka. Jak mówią źródła, na szczycie, w czasach przedchrześcijańskich znajdował się święty gaj i stała nań świątynia Słowian. Sytuacja znowuż więc bliźniacza do Radogosta.

Udało się! Góra zdobyta! Ale wiadomo, z Psim Patrolem to był Pikuś 🙂

Mapka poglądowa

Na koniec mapka. Miłego spaceru!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *